« Prosinac 2020 »

Školski preventivni program

PROCJENA STANJA I POTREBA ŠKOLE:

U programima OŠ i SŠ Centra se provodi odgoj, obrazovanje i rehabilitacija za učenike s teškoćama u učenju i razvoju. Obrazovni sadržaji, rehabilitacijske aktivnosti i preventivna podrška prilagođavaju se individualnim sposobnostima i mogućnostima, utjecajnim teškoćama kod učenika, potrebama razrednih odjela (RO) i odgojno obrazovnih skupina (OOS) i potrebama djeteta u obiteljskom okruženju.

S obzirom na različite razvojno rehabilitacijske i obrazovne potrebe, različite primarne i utjecajne teškoće, specifične uvjete rasta i razvoja učenika, preventivne aktivnosti različite vrste i razine usklađuju se sa odgojno - obrazovnim i rehabilitacijskim postupcima, kroz kontinuiranu podršku stručnog tima.

Opća prevencija provodi se kroz posebno prilagođene sadržaje zdravstvenog i građanskog odgoja, aktivnosti na satovima razrednog odjela, program prevencije grada Karlovca, projekte suradnje s redovnim OŠ i SŠ grada Karlovca i suradnju sa službama podrške (zdravstvena i socijalna skrb, odjel za maloljetničku delinkvenciju PU Karlovac).

Potrebe za selektivnom i indiciranom prevencijom proizlaze iz postojanja niza rizičnih činitelja i njihovog značajnog utjecaja na rast i prilagodbu učenika s teškoćama u učenju i razvoju. Centar planira i provodi niz programskih aktivnosti i sadržaja u svrhu ublažavanja nepovoljnih činitelja te poticanja i jačanja zaštitnih činitelja razvoja i prilagodbe učenika. Provodi ih kroz individualna i timska savjetovanja za potrebe učenika, odjela i obitelji u svrhu osnaživanja djeteta i roditelja, te dodatne projekte „Pokretom do učenja“ na školskom igralištu, za prevenciju u uvjetima pandemije.

Rizični činitelji:

• Specifični uvjeti rasta i razvoja, zdravstvene potrebe djeteta, socijalno ekonomski status,
  • Specifičnosti kognitivnog razvoja,  procesa učenja i usvajanja znanja, vještina i navika,
  • Poteškoće u rješavanju različitih situacija (vršnjački odnosi, igre, promjene u doživljavanju i ponašanju).

Zaštitni činitelji:

• Razvoj suradnje i koordinacije svih uključenih u odgojno obrazovni proces:

(učenici, roditelji, vršnjačke skupine, djelatnici edu. reh. profila i srodnih struka),

• Interdisciplinarni, timski pristup i savjetovanja za potrebe učenika, odjela i obitelji,
  • Kontinuirano praćenje i provedba širokog spektra rehabilitacijskih i preventivnih aktivnosti

u funkciji poticanja učenja, razvoja  prilagodbe i zaštite psihofizičkog zdravlja učenika.

CILJEVI PREVENTIVNOG PROGRAMA ŠKOLE :

• Stjecanje, razvoj, očuvanje osobnih i životnih kompetencija prema sposobnostima i mogućnostima učenika tijekom školovanja u OŠ i SŠ, u svrhu uključivanja u život zajednice,
  • Usvajanje osnovnih znanja, vještina i navika o zdravlju, doživljavanju, ponašanju, suradnji svih članova školske zajednice,
  • Poticanje i podrška u zadovoljavanju potreba za ljubavlju i pripadanjem, zabavom, slobodom, kreativnošću i samopoštovanjem.
  • Osnaživanje učenika i roditelja prema razvojno rehabilitacijskim i zdravstvenim potrebama, podrška u organizaciji slobodnog vremena učenika u izvanškolskom i obiteljskom okruženju.

AKTIVNOSTI ŠKOLSKOG PREVENTIVNOG PROGRAMA

Predavanja,  iskustvene i kreativne radionice,  inkluzivne aktivnosti – projekti suradnje, audio – vizualni materijali,  demonstracije,  savjetovanja,  evaluacije, projekti. Dodatne informacije dostupne su na:

Priloženi dokumenti:
2 COODM SPP.docx